Haberler,Videolar,Karikatürler,Kadın,Erkek,Sağlık,Bilgi

Bebeklerde Balgam Söktürücü,Bebeklerde Balgam Neden Olur ? | Sonsayfam,Haberler,Faydalı Bilgiler Ve Videolar

Bebeklerde Balgam Söktürücü,Bebeklerde Balgam Neden Olur ?

Bebeklerde balgam neden olur ? diye merak ediyorsanız hemen cevabını verelim.Solunum yolu ile vücudumuza giren tozlar ve mikroplar boğaz ve burunda sümüklerde birikir.Bu duruma boğazda ya da burunda biriken , sümük ya da mukus denir.Balgam,normalde vücudumuzu hastalıklardan koruyan bir sıvıdır ama tabii ki hastalıklara da neden olabilir.

Bebeklerde Balgam Olmasının Sebepleri ? Neden Olur ?

Bebeklerin solunum yolları ve akciğerleri çok narin olduğundan dolayı çok çabuk bir şekilde mikrop kapabilirler.Yabancı maddeler ve sokaklardaki tozlar bile bebeklerin boğaz ve burnunda balgam oluşmasına sebep olabilir.Bu tozların ve mikropların boğazda ve burunda birikmesi,boğazda ve genizde balgam birikmesine neden olur.Boğazın tahriş olması ile beraber bebeklerde yoğun balgam oluşur.

Bebeklerde balgam birikmesi ve genizin tıkanması ile bir takım viral hastalıklar da meydana gelebilir.Özellikle de mevsimsel salgınlar , Gribal enfeksiyonlar , soğuk algınlıkları meydana gelebilir.Bu viral hastalıklar ise 
solunum yolu ile vücuda giren virüs ve mikropların birikmesi ile oluşabilir.Bunların temel oluşum sebebi ise Hijyen kurallarına tam anlamı ile dikkat edilmemesidir.Bebeklerin çok tozlu ortamlarda , sigara içilen ortamlarda bulunması bu tarz hastalıklara sebep olmaktadır.Ayrıca,emzik ve biberonların , bebeklere mama yedirilen kaşıkların kirli olması da bebeklerde balgam oluşmasına sebep olabilir. 

Belirtileri Nelerdir ? Ne zaman Doktora Gitmeliyiz

Bebeklerde balgam oluşması ile endişeli olan anne ve babaların ne zaman doktora gitmesi gerektiği konusunda ise size balgam renkleri ile açıklama yapalım.Mesela eğer bebeğinizin balgam rengi sarı ise , bu durumda bebeğinizin solunum yollarında virüs ya da mikrop var demektir.Virüsler ve mikroplar bebeklerde balgama yol açar ve bir an önce önlem alınmaz ise ,zatürre ve bronşit gibi hastalıklara neden olabilir.

Eğer bebeğinizin balgamı Gri renk ise , bulunduğu ortamdaki hava kirliliği ya da sigara dumanı solumuş demektir.Bu nedenle de balgam oluşur.Eğer önlem almazsanız gri denk olan balgam kısa sürede sarı renge döner.Sarı renge dönüşen balgam ise bebeğinizde bir çok hastalığa yol açabilir.

Eğer bebeğinizin balgamı yeşil renk ise , bebeğinizin solunum sisteminde bakteriler vardır ve bu nedenle balgam oluşmasına sebep olmuştur.Acilen önlem alınmaz ise akciğer apsesine , bronşite ve gribe yol açabilir.

Bebeklerinizin solunum yollarında ve boğazında balgam oluşması , minik bedenlerini çok zor duruma sokar.Zor nefes alırlar.Çünkü solunum zorluğu çekerler.Bu durumda bebekleriniz , hırlamalara ve horlamalara başlar.Daha çok ağlarlar.Beslenmeleri bozulur ve huzursuzluk çekerler.Beslenme bozukluğu olmasının sebebi ise , bebeklerinizin solunum güçlüğü çekerken harcadıkları enerjiden kaynaklıdır.Solunum sistemini rahatlatmak için harcadıkları enerji yüzünden , beslenme için yeterli enerjiyi sağlayamazlar.Bebekleriniz beslenme konusunda sıkıntı çıkardıkları zaman onları beslenmeye zorlamayın.Çünkü balgam problemi olan bebekler tekrar kusacaktır.Bu durumu önlemek ve beslenmeyi sağlamak için balgamını çıkarmasına yardımcı olmalısınız.

Bebeğimin Balgamını Nasıl Çıkarırım ?

Biz yetişkinler solunum yolumuzdaki balgamı hastalıklara ve sancılara sebep olmadan , vücut tepkimesi olarak öksürerek dışarı atabiliriz.Ancak minik bedenler bunu bilmedikleri için , öksürerek balgam atamazlar.Bebekler balgam çıkarırken küçük öksürüklerle ve ağızdan salya şeklinde atabilirler.Balgam çıkarmakta zorlanan bebeklerin solunumu hırıltı olur ve uyku problemine neden olur. Bebeğinizin balgamını çıkarmak için vereceğiniz tıbbi ilaçlar kesinlikle şurup şeklinde veya buhar halinde uygulanması gereklidir.

Balgamı Çıkarmak için Bebeğime nasıl yardımcı olabilirim ?_

Bebeğiniz öksürmeye başladığında yüz üstü yatırın ve minnoş sırtına ufak ufak ( abartmadan ) vurarak , balgamını çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz.Balgam çıkarmakta çok zorlanıyorsa , yastığını daha dik konuma getirmelisiniz.Bebeğiniz yastığı dik konumda uyursa balgamı daha rahat atacaktır.Aynı zamanda , sümüğünün boğazına akmasını engellersiniz.Bu şekilde sümük boğazda birikmez ve hırıltı ve horlamanın önüne geçmiş olursunuz.Bebeğiniz de biraz daha rahat bir uyku çeker.

Bebeklerde Balgam Burun Tıkanıklığı

Bebeğinizin bulunduğu ortama toz girmemesini sağlayın ve odasında asla sigara içmeyin.Bebeğin odası %40 yada 50 nemli olmalıdır.Bebekler nemli odalarda daha rahat uyur.Bunun için buhar makinası satın alabilirsiniz.Ya da bulunduğu odaya bir kap su koyun ve camı çok az aralayın.Yani havayı kurutmadan odayı nemlendirin.Bebeğinizin uyuduğu ortamı bu şekilde ayarlarsanız daha rahat bir uyku çekecektir.

Bebeklerde balgam çıkarmanın bitkisel yolları nelerdir ?

Bebeklerde balgam söktürücü bitkiler de elbette vardır.Bitkisel yollarla bebeğinizin balgam sorununu ( hastalığını ) çözebilirsiniz.

  • Bebeğinizin boğazını yumuşatmanız balgamın daha rahat sökülmesi için önemlidir.Eğer bebeğiniz 18 aydan daha büyük ise , ılık su ile bal ve limonu karıştırıp bebeğinize yedirin.Bu karışımı uyguladığınız zaman genizdeki balgam daha rahat sökülecek ve bebeğinizdeki balgam problemi ortadan kalkacaktır.
  • Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi bol su içmek , bebeklerde de her türlü hastalığın önüne geçmekte ya da tedavi etmekte en önemli faktörlerden birisidir.Bu nedenle bebişinize bolca su içirin.Bol su tüketen bebeklerin balgamı atması kolaylaşır.
  • Elma ve armut kabuklarını tarçın ve zencefil ile karıştırıp kaynatarak bebeğinize suyunu içirin.Eğer bebeğiniz 2 yaşın altında ise bu karışıma zencefil koymayın.
  • Havuç suyu bebeğinizin balgamını atmasında yardımcı olabilecek bir etkendir.
  • Çörek otunu kaynatın ve suyunu süzün.Süzülen suyu biraz ılıttıktan sonra bebeğinize içirin.
  • Bebeğinize ılık ıhlamur içirin.

Bebeklerde ilaç tedavisi ile Balgam söktürücü etkisi

Bebeğinize ilaçlar ile de balgam söktürücü konusunda yardımcı olabilirsiniz.Eğer bebeğiniz öksürmeye başladıysa , öksürük şurupları iyi gelecektir diye düşünerek hemen şurup vermeyin.Çünkü bu şuruplar , balgam atılmasını engeller ve bebeğe daha çok zarar verir. İlaç tedavisi ile balgam atan ilaçları da vermenizi tavsiye etmiyoruz.Çünkü öksürük şurupları ile etkisi aynıdır.Bu tarz şuruplar bebeğinizin midesine zarar verebilir.Bu tür ilaçları kullanmadan önce kesinlikle doktorunuzla görüşün.

Onlar Melek : ) 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir