Haberler,Videolar,Karikatürler,Kadın,Erkek,Sağlık,Bilgi

Uyuyamıyorum Ne Yapmalıyım | Sonsayfam,Haberler,Faydalı Bilgiler Ve Videolar

Uyumanın Yolları,Uykunun Hemen gelmesi için Ne Yapılır,Nasıl Uyuyabilirim ?

Yatağınıza uzandığınızda uyku tutmuyorsa, nasıl uyuyacağınızı bilemiyorsanız,Bir türlü uyuyamıyorum ve uyumak için taktik arıyorum diyorsanız,şimdi sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

Uyumak insanlarda hem fiziksel olarak vücut için çok önemli, hem de ruh sağlığı olarak oldukça mühim bir konudur.Ayrıca uyumak,psikolojiniz için de çok etkili bir yatıştırıcıdır.İnsanlar yavaşça uyumaya hazırlanırken salgılanan melatonin hormonu kana karışır ve vücut ısısını düşürür.Böylece de , vücudu uykuya hazırlamış olur.

Uyku Nedir ?

Uyku; Dünya üzerindeki tüm canlıların yaptığı hayati önem taşıyan bir eylemdir.Uyurken iç organlarınız dinlenir.Vücudunuz dinlenir.Hatta ağaçlar , Böcekler , bitkiler de geceleri uyurlar.Bu durum bilim adamları tarafından araştırmalara alınan bir durumdur.Geceleri bir çok ağaç yapraklarını salar ve uyur.Uyku tüm canlıların en temel hayati eylemidir.

Peki Uykumun gelmesi için Ne yapmalıyım ?

Odanızdaki Işıkları Söndürün !

Öncelikle odanızda yanan bir gece lambası falan varsa onu hemen söndürün.Göz bandı varsa kullanın.Eğer karanlıktan korkmuyorsanız bu iki seçenek uyumanız için en büyük etken olacaktır.Odanızdaki perdeleri kapatın.Çünkü odanıza girecek olan ışıklar , salgıladığınız melatonin hormonlarını engellecek ve sizi uyutmayacaktır.Odanızdaki tüm ışıkları söndürün ve odanıza ışık girmesini perdeler vs.yolu ile engelleyin.

 1. İçerisinde bol miktarda melatonin olan bitkisel çayları uyumadan önce 1-2 saat öncesinde ,bir bardak tüketirseniz ( mesela melisa çayında yüksek miktarda melatonin var ) daha rahat uyuyabilirsiniz.
 2. Yatağınıza uzanmadan önce kafanızı tamamen boşaltmaya çalışın.
 3. Yatmadan önce banyonuza girin ve sıcak bir duş alın.Çünkü sıcak duş vücudunuzdaki tüm kaslarınızı kevşetir ve daha rahat uyumanızı sağlar.
 4. Koyun sayın.1koyun , 2 koyun , 3 koyun şeklinde hayalinizde çit üzerinden atlayan koyunlar görmeye odaklanın. Bu durum biraz tebessüm ettirebilir.Hatta size saçma gelebilir ama bir deneyin : )
 5. Amerikada yapılan bir araştırmada , uykusuzluk çeken bipolar ve şizofren hastalar üzerinde bir takım deneyler yapılmıştır.Bu deneylerden en etkili olanı ise , uykuya dalarken olumlu hayaller kurmak ve olumlu şeyler düşünmektir.Bu deneyde insanlar üzerinde öncelikle ” endişe ettirici düşünceler” olarak test edilmiştir.Uyumadan önce endişe ettirici düşünceler kuran insanlar 40 dakikada ancak uyuyabilmiştir.Ancak “Olumlu Düşünen İnsanlar” 20 dakika içerisinde uykuya dalmışlardır.
 6. Uyumadan önce Türk Kahvesi , Demli çay ve gazlı içecekler tüketmeyin.Bunları içerseniz ne kadar olumlu düşünsenizde uyuyamazsınız.
 7. Uzmanların önerisine göre uyumadan 2 saat önce içerisinde şeker olan besinleri de kesmeniz gerekiyor.Yani ,  uyumadan önce asla şekerli yiyecek ve içecekler tüketmeyin.
 8. Yatttığınız odanın ısı derecesi uyku konusunda en önemli etkenlerden biridir.Odanızın ısı derecesi ne çok yüksek olmalı ne de çok soğuk olmalıdır.Orta seviye serinlikte olan bir odada çok daha rahat uyursunuz.
 9. Uyumadan önce sıcak süt ve muzu karıştırın mama gibi yapın ve yeyin.Muz uyutma konusunda oldukça etkilidir.Çünkü muz içerisinde kas gevşetici,potasyum ve magnezyum vardır.B6 vitamini açısından çok zengindir ve uyumanızı sağlar.
 10. Spor yapmak strese yol açan hormonlarla savaşır.Bu nedenle spor yapmakta uyku seviyesini yükseltir ve rahat uyumanıza yardımcı olur.Günde ortalama 10-15 dakikalık bir yürüyüşün bile uyku düzeninde çok büyük rol oynadığını göreceksiniz.
 11. Meditasyon müzikleri dinleyin.Kısık sesle dinlenen Relaxing music yani meditasyon müzikleri de , ruhunuzu gevşetir ve rahat uyumanızı sağlar.

Yukarıda size 11 faktör yazdım.Ancak bu faktörlerin haricinde uykunuzun gelmesi için daha bir çok sebep bulabilirsiniz.Ben meditasyon müzikleri ile çok rahat uyuyorum.Bu faktörler kişiden kişiye değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir